V súčasnej dobe si už život bez písma ani nedokážeme predstaviť. Písmo je všade, kam sa pozrieme. Je to prostriedok ľudskej komunikácie resp. grafický záznam reči. Vďaka písmu sa dokážeme dorozumievať a prenášať informácie z generácie na generáciu.
Písmo sa začalo vyvíjať už niekedy v praveku. Celý proces vývoju trval veľmi dlho. Už vtedy mali ľudia potrebu dorozumievať sa zaznamenávaním rôznych znakov a kresieb na steny. Tieto znaky sa nazývajú mnemogramy.
Neskôr sa začali používať aj piktogramy. Sú konkretnejšie a zmysluplnejšie a využívajú sa dodnes (napr. webdesign, infografika).
Významný pokrok mal fonogram. Začal sa používať v Egypte.Tu sa už zapisovalo podľa zvukovej podoby slova.
Najstaršie slovanské písmo zostavil Konštantín – filozof a učenec pôvodom zo Solúna, ktorý pôsobil na Veľkej Morave so svojim bratom Metodom. Zostavil hlaholiku, ktorej pôvod zatiaľ nie je vyriešený. Cyrilika je písmo neskoršie, zostavené podľa gréckeho unciálneho písma.
Vplyvom gotickej architektúry nadobúdalo karolínske písmo lomené, hranatejšie tvary a prevládal zvislý smer. V neskorej gotike nadobúfalo písmo ornamentálny charakter. Iniciálky často vybiehali svojimi ozdobnými časťami do voľného priestoru okolo textu.
Tlačové písmo sa začalo vyvíjať v roku 1440. Knihy sa začali písať tlačovým písmom a vydávať v prvých kníhtlačiarniach. Francúz Fournier v roku 1742 vydal vzorník znakov a neskôr aj typografickú príručku. Vynálezcom kníhtlače bol Ján Gutenberg.
Pre kvalitný a dobre čitateľný dizajn produktu je typografia nevyhnutnosťou. V tom zohráva dôležitú rolu nielen veľkosť písma, hrúbka, tvar, svetlosť a pod., ale aj farba pozadia a popredia. Čím bledšie pozadie a tmavšie popredie (písmo), tým je čitateľnosť lepšia. To platí aj opačne. Ak si zvolíme farbu pozadia čiernu, tak by písmo malo byť logicky biele.
Je to tlačené písmo ukončené tzv. Pätkami. Pätky sú krátke vodorovné čiary, ktoré ležia na základnej linke textu a umožňujú text plynulejšie sledovať. Typickým pätkovým písmom je font Times New Roman či Georgia.
Toto písmo vytvorili v roku 1932 Stanley Morison, Starling Burgess a Victor Lardent pre londýnske noviny The Times. Stalo sa aj predvoleným písmom MS Office. Ide o pätkové písmo s bohatou históriou a smutnou budúcnosťou. Svojou všadeprítomnosťou nadobudlo nudný a stereotypný charakter.
Písmo, ktoré navrhol Matthew Carter pre Microsoft v roku 1993. Bolo vytvorené ako pätkové písmo. Príjemná alternatíva Times New Roman, s tmavšou kresbou. Georgia je použiteľná už od nízkych veľkostí a nájde si využitie pre netechnické weby alebo ako nadpisový font.
Už podľa názvu neobsahuje pätky, tiež môže byť označované ako Gotické (Gothic). Je viac používané v digitálnom svete a ako príklad môžeme uviesť viac veľmi známych a používaných písem.
Medzi najznámejšie patria Arial, Helvetica, Tahoma, Trebuchet, Verdana či Lucida Console.
V roku 1982 vzniklo písmo Arial ako lacnejšia varianta k populárnej Helvetice. V tlačených médiach je považované za menejcenné a nedotiahnuté písmo, na webe je zas veľmi okukaný. Ide o bezpätkové písmo so svetlou kresbou. Stačí ho používať len zriedka, kvôli jeho okukanosti. Uplatnenie má hlavne v miestach, kde je potreba natlačiť veľa textu na malú plochu. Je vhodný pre menu do e-shopov.
Navrhol ho Matthew Carter pre Microsoft. Bezpätkové písmo s väčšou strednou výškou, širokými proporciami a veľkými medziznakovými medzerami. Vhodné pre blogy, spravodajské weby a podobne. Nevhodná pre nadpisy kvôli jej šírke.